середа, 12 грудня 2018 р.

6 клас. Українська мова


Тема. Відмінки іменників. Кличний відмінок. Особливості написання іменників у кличному відмінку

Пояснення вчителя
В українській мові є сім відмінків.                                                                  Називний відмінок є одночасно і початковою формою іменника. Називається він прямим, усі інші — непрямими. Називний і кличний відмінки вживаються завжди без прийменника, місцевий — завжди з прийменником. Усі інші відмінки можуть вживатися як з прийменниками, так і без них.
1) Називний — хто? що? (друг, книжка);
2) родовий — кого? чого? (друга, книжки);
3) давальний — кому? чому? (другові, книжці);
4) знахідний — кого? що? (друга, книжку);
5) орудний — ким? чим? (другом, книжкою);
6) місцевий — на кому? на чому? (на другові, на книжці);
7) кличний — вживається в ролі звертання (друже, книжко)
Тренувальні  вправи
1. Знайдіть у реченнях іменники у формі кличного відмінка. Яким членом речення вони виступають? Як виділяються звертання на письмі?
Бачу руки твої, моя мамо, твою ласку я чую, рідненька. (М. Сингаївський) О, земле рідна, знаєш ти свій шлях у бурі, у негоді. (М. Рильський) Чуєш, брате мій, товаришу мій, відлітають сірим шнурком журавлі у вирій. (Б. Лепкий)
2. Подані іменники поставте у формі кличного відмінка. Два-три з них уведіть до самостійно складених речень у ролі звертання.
Мама, матуся, мати, батько, татусь, брат, братик, сестра, сестриця, товариш, приятель, читач, слухач, лікар, учитель, громада, товариство, панство, пани.
Домашнє завдання
Скласти 5—6 речень з іменниками у кличному відмінку.




Немає коментарів:

Дописати коментар