неділя, 18 жовтня 2020 р.

9 клас. Українська література

19.10.2020. Тема. Символічно-міфологічні образи та їх значення у «Слові…». Фольклорні мотиви, пейзаж у розгортанні сюжету. Поетичність образу Ярославни

 Слово о полку Ігоревім як історичне джерело - online presentation

 

 Слово о полку Ігоревім історична основа

 До цього образу, який став символом вірності та кохання, зверталися і звертаються у своїй творчості багато митців. Переспіви «Плачу Ярославни» зробили Тарас Шевченко, Маркіян Шашкевич, Павло Тичина та інші поети.

 Нагадую!

Символ  (від гр.  symbolon) — знак, за допомогою якого в літературі й мистецтві здійснюється заміна думок чи понять, що мають прихований зміст.

Міф (гр.  mythos — слово, мовлення, переказ) — вид фольклору: оповідь, що передає вірування й уявлення давніх людей про походження світу й життя людей на землі, про явища природи, богів і казкових персонажів.

Фолькло́р (англ. folklore), народна творчість — художня колективна творча діяльність народу,  що відображає його життя, погляди, ідеали.

 «З якою метою, на вашу думку, автор «Слова» у творі застосовує символічно-міфологічні образи?   Яким чином дані образи впливають на загальне осмислення ідейно-художнього змісту твору? 

 «Слово...» тісно пов'язане з усною народною творчістю, що засвідчують народнопоетичні засоби. З фольклору запозичені автором постійні епітети: сірий вовк, сизий орел, чорна хмара, синє море; порівняння: кричать теліги опівночі, мов лебеді сполохані. Зближує «Слово...» з народною піснею вживання тавтології: труби трублять, мости мостити, ні мислю помислити, а плач Ярославни нагадує пісні-голосіння.

  Часто для означення того самого явища використовується певний образ, що стає символом. Так, зозуля — символ охопленої тугою жінки; ворон — символ горя, нещастя; сокіл — символ доброго молодця, витязя; сонце, місяць — символи князів руських тощо.

 Установити відповідність (письмово)

Ярославна рано плаче в Путивлі, на забралі, примовляючи

 

Символи

Сміливий, хоробрий, благородний

Повтори

По чистому полю, чорний ворон, сизим орлом…

Звертання

Ворон – символ горя,

сокіл – доброго молодця…

Синоніми

Браття, о Руськая земле, віщий Бояне…

Епітети

   За ідейно-художніми якостями «Слово...» не поступається найвидатнішим прадавнім пам'яткам німецької, французької, іспанської, грузинської літератур. Зміст поеми актуальний і в наш час, бо підносить глибокопатріотичну ідею єдності, монолітності народу.

Домашнє завдання. Випишіть  з твору афоризми й крилаті вислови (5-6), запозичені з фольклору.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар