11.11.2022. Антоніна Миколаївна запрошує вас на урок української літератури ( Zoom)
Час:
11 листопада 2022 10:30 АM Київ
https://us05web.zoom.us/j/7224146682
Ідентифікатор
конференції: 722 414 6682
Код
доступу: 1409
Тема. Григорій Сковорода. Життя і творчість філософа, просвітителя, поета. Його християнські морально-етичні ідеали. «Всякому місту звичай і права» «De libertate» (зі збірки «Сад Божественних пісень»).
Шановні дев'ятикласники!
Опрацюйте матеріал до уроку.
Григорій Савич Сковорода народився 22 листопада 1722 року на Полтавщині, у козачому містечку Чорнухи Лохвицького району. Батьки Сковороди, Сава та Пелагея, належали до малоземельних селян-козаків.
Письменник завжди пишався тим, що зростав між трудовим, знедоленим народом. В одному із віршів з гордістю писав:
Вас бог одарил грунтами, но вдруг может то пропасть,
А мой жребій з голяками, но бог мудрості дал часть!
І справді! Не дала доля Сковороді грунтів, маєтків, знатності, багатства, зате щедро обдарувала його мудрістю, великими розумовими здібностями.
Сковорода залишив нащадкам художні та філософські твори. Філософська спадщина – це 17 трактатів і діалогів, а літературна – збірка віршів «Сад Божественних пісень», байки, листи. Філософські ідеї Сковороди мають багато спільного з ідеями французьких філософів Руссо, Вольтера, Дідро.
Ідеал «природної людини» у Сковороди поглиблюється ідеєю природної праці: людина тоді принесе найбільшу користь людям, суспільству, коли повністю розкриє свої можливості за покликанням.
На думку мислителя, важливу роль у створенні добробуту людини і всього людства повинна відіграти творча праця. Та ця умова буде реальною тільки тоді, коли праця відповідає душевному покликанню людини, її нахилам. Реалізуючи свої філософські роздуми Г.Сковорода створив оригінальну теорію «сродної праці» (людина повинна використовувати той вид роботи, до якої має здібність). Але «сродність» неможлива без працьовитості.
Значною частиною поетичної спадщини Г.С.Сковороди була його поезія. Тридцять віршів поет об’єднав у збірку під назвою «Сад Божественних пісень» (від 1753р. до 1785 р.).
За змістом і жанровими особливостями оригінальні вірші Сковороди можна розподілити на чотири групи:
1. Ліричні.
2. Сатиричні.
3. Привітальні.
4. Вірші типу релігійних гімнів.
Основне питання філософії Сковороди: «Щастя твоє – в тобі самому: пізнавши себе, пізнаєш усе, а не пізнаєш себе – ходитимеш у темряві і боятимешся там, де страху й не бувало».
«Багато хто, потоптавши природу, вибирає для себе ремесло наймодніше й найприбутковіше, але сим вони лише ошукують себе. Прибуток не є утіха, але мусить слугувати для задоволення тілесних потреб, а коли й се утіха, то не для серця, утіху матимете в спорідненій праці».
Складіть короткий конспект опрацьованого матеріалу. Фотозвіт надішліть на електронну адресу: antoninalasenko32@gmail.com .
Прочитайте вірш «Всякому місту – звичай і права».
Усно дайте відповіді на питання.
· Про яких людей поет сказав, що в них «совість як чистий хрусталь»?
· А кого мучить страх перед карою «на тому світі»?
· Які риси людського характеру автор засуджує?
· Що бентежить ліричного героя, над чим він роздумує?
· Визначте ознаки сатири у вірші.
· Чим актуальними є сьогодні думки Г.Сковороди, висловлені у вірші?
· Які ритмічні особливості вірша?
Прочитайте поезію «De libertate»
· Як ви розумієте поняття «свобода»? як трактує його у своєму вірші Сковорода?
· Кого згадує в останніх рядках вірша Г.Сковорода?
Вивчіть напам’ять вірш «Всякому місту – звичай і права».
Немає коментарів:
Дописати коментар