четвер, 28 квітня 2022 р.

9 клас. Українська література

 29.04.2022.  Антоніна Миколаївна запрошує вас на урок української   літератури ( Zoom)

Час: 29 квітня 2022 08:00 АM Київ

Приєднатися до конференції

https://us05web.zoom.us/j/7224146682

Ідентифікатор конференції: 722 414 6682

Код доступу: 1409

Тема. Загальнолюдські риси ініціативності, працьовитості, лицарства, благородства, вірності почуттю та обов’язку 

Шановні дев'ятикласники!

 Опрацюйте теоретичний матеріал-нагадування.

  Сюжет роману "Чорна рада" базовано на суперечностях між простими козаками й старшиною, між міщанами та шляхтичами, між городовими козаками та запорожцями. Роман починається з того, як козак Шрам зі своїм сином Петром вирушають у дорогу з Правобережної України до Лівобережної до Якима Сомка. Дорогою їм трапляються пригоди, вони зустрічають різних за соціальним статусом і політичними поглядами людей. Врешті Шрам і Петро потрапляють на Чорну раду, де підступність демагога Івана Брюховецького бере гору.

   У розв'язці роману Шрам рятує рідну Паволоч від Павла Тетері ціною власної голови.

     Головні персонажі

  Персонажами роману є як історичні особи (Яким СомкоІван Брюховецький, паволоцький полковник Іван Попович (у романі — Іван Шрам); Василь ЗолотаренкоМихайло ВуяхевичМатвій Гвинтовка, князь Данило Великогагін (у романі — Гагін); так і вигадані герої — Петро Шраменко, козак Михайло Черевань, його дружина Мелашка і дочка Леся, курінний отаман Кирило Тур, його побратим Богдан Чорногор, «січовий дід» Пугач, кобзар Божий Чоловік, козак Василь Невольник, міщанин Тарас Сурмач, дружина Гвинтовки Княгиня, а також інші козаки, міщани, селяни. Не виступають дійовими особами, але згадуються героями роману такі історичні особи, як гетьмани Богдан ХмельницькийПавло ТетеряЮрась ХмельницькийІван Виговський, єпископ Мефодій, московський князь Ромодановський.

   Головний герой — паволоцький полковник і піп Іван Шрам поклав собі за завдання об'єднати Україну і розбити гетьмана Павла Тетерю. Після невдалої для себе і однодумців чорної ради він, щоб не допустити знищення міста Паволочі, здався Тетері і одразу ж був страчений.

 Ідеалізований гетьман Яким Сомко, осмислюючи гіркий досвід Речі Посполитої, усвідомлює, що найбільшу загрозу безпеці національної феодальної держави становить загострення станових суперечностей. На його думку, щоб уникнути соціального і національного катаклізму, треба кожній верстві дати певні привілеї: «нехай у мене всяке, нехай і міщанин, і посполитий, і козак стоїть за своє право; тоді буде на Вкраїні і правда, і сила».

  Авторську позицію, поряд із образами Сомка і Шрама, виражає також кобзар Божий Чоловік. Державницькій ідеї козацької старшини він протиставляє християнську мораль і праведне життя. Суєту земного буття, примарність політичних діянь, трагічний розрив між ідеальним і реальним втілює також романтизований образ Кирила Тура і його життя душі як останнього притулку небуденної особистості в гріховному, невлаштованому світі.

  Іван Брюховецький — («ниций Іванець») — який був колись чурою Б. Хмельницького, завоював довіру низових козаків і через підкупи єпископа Мефодія та царського посланця князя Гагіна добився-таки гетьманства на чорній раді. Куліш майстерно показує цей шлях сходження Брюховецького, який спершу (до свого гетьманства) виконував будь-яку волю запорожців в особі їхніх старійшин — «січових дідів», а по чорній раді вигнав отих самих дідів назад на Січ. Основним своїм принципом Брюховецький проголосив «ідею загальної рівності»: «Нема вже й тепер ні в міщанина, ні в мужика, се моє, а се твоє: все стало обще». Після чорної ради стратив Я. Сомка й В. Золотаренка, а пізніше підписав Московські статті, що дуже обмежили самоврядування Гетьманщини. П. Куліш представив у своєму романі переконливі образи практично всіх верств українського народу початкового періоду Руїни, дав яскраві художні характеристики низовому козацтву, міщанам, городовим козакам, старшині й соціальним низам, селянам; намагався проникнути у психологію кожного соціального стану.

Значення в українській літературі

«Чорна рада» — перший в українській літературі історичний роман. Відразу ж після виходу в світ він здобув широке визнання. «Чорну раду» високо поціновували Т. Шевченко, М. Костомаров, М. Максимович. І.Франко назвав її «найкращим твором історичної прози в українській літературі». Український літературознавець Богдан Лепкий вбачав його найбільшу вартість у тому «смутку-тузі за кращими часами, в тій охоті вискочити з ярма, в тім пориві до героїчних учинків, які будяться в українського читача під впливом "Чорної ради"…»

 Виконайте завдання.     Відповіді надішліть на електронну адресу (antoninalasenko32@gmail.com) до 03.05.202.

 

1.     Впізнай героя за цитатою:

Персонажі роману П. Куліша «Чорна рада».   

 

-         «Як треба рятувати Україну, байдуже мені і літа, і рани»  - ...

-          «Моя хата скраю, я нічого не знаю»  -   ...

-         «На Запоріжжі воля ніколи не вмирала, давні звичаї ніколи не забувались»   -  ...

-         « Молода, батьку, знайшлась би й  друга, Кирила Тура другого не буде»  - ...

-         « Коли таке лихо сталося через мою Лесю… Везіть пана Петра до нас у Хмарище. Не будемо ночей досипати, а вже його на ноги поставимо»  - ...

-         «Будь мені за рідну сестру. Не судив нам бог жить із тобою….я довіку не перестану тебе любити, як свою душу»  -  ...

 

2.     Виконайте вправи за посиланням

https://learningapps.org/5087188

 

https://learningapps.org/watch?v=pfbfehqwj17

 

- Усно схарактеризуйте основні сюжетні лінії роману П. Куліша «Чорна

рада».

- Із якою метою автор у творі використовує такий композиційний

прийом, як подорож героїв?

- Що символізує повернення Лесі й Петра Шраменка до хутора та     їхнє

щасливе, спокійне родинне життя?

- Як змальовано козацтво у творах Т. Шевченка й П. Куліша?













 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар