неділя, 29 травня 2022 р.

7 клас. Українська мова

 30.05.2022. Тема. Узагальнення і систематизація вивченого про частини мови, їх правопис і використання в мовленні

Тренувальні вправи

1.     Робота з текстом

► Прочитати текст, дібрати до нього заголовок. Визначити тип і стиль мовлення, указати ознаки стилю.

Я став і не міг відвести очей від дивної гірської картини. Щоб подивитися на неї, варто було приїхати в Карпати.

Гори стоять навкруги амфітеатром. На самому вершечку гори наче баня храму: це кам’яний верх Соколиці, зверху вужчий, внизу ширший. Коло неї — пишна гора Три Корони. Амфітеатр завершує з другого боку висока гора Голиця. Її верх схожий на довгу кінську гриву. Вона вся вкрита лісом до самого Дунайця.

Серед цього амфітеатру гір у середині кола стоїть невисока гора, вся вкрита ялинами, між якими стирчать кущі ялівцю, обтикані колючками. Ліси, осяяні сонцем, світяться наскрізь до самого долу. Увесь амфітеатр гір, усі скелі облиті вранішнім сонцем, веселим, ясним. Скелясті верхи вирізуються ясно в блідому, але блискучому небі й ніби висять над масою темно — зеленого гілля ялин та буків (За І. Нечуєм-Левицьким).

Післятекстові завдання

► Указати речення з дієприкметниковими зворотами, пояснити пунктограми.

► До яких частин мови належать виділені слова? Назвати їх морфологічні ознаки, пояснити правопис.

► Перше, шосте, сьоме і восьме речення розібрати за частинами мови (письмово)!

2.     ► Виписати з тексту прийменники, сполучники, частки, вигуки, розподіливши в чотири колонки.

Ой, яка хороша весна цього року! Мені здається, що ніколи ще не було такої веселої, такої зеленої і запашної весни! Я сказала про це мамі, а вона заперечила, що весна завжди чудова, бо природа просипається від зимового сну, земля вбирається найпрекраснішими квітами, а на полях зеленіють кучеряві сходи хлібів (О. Донченко).

3.     ► Утворити дієслова 3-ї особи множини теперішнього часу і записати їх у два стовпчики: а) із закінченнями -уть ( ють); б) із закінченнями -ать ( ять). Дібрати синоніми та антоніми до виділених дієслів.

Пестити, шептати, кришити, колисати, стежити, різати, мусити, бажати, кликати, тушити, мити, шанувати, хотіти, лущити, важити, ніяковіти, просити, говорити, писати, спонукати, створювати.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар