вівторок, 6 лютого 2018 р.

9 клас. Українська мова



Тема. Розділові знаки в безсполучникових реченнях

Опрацюйте теоретичний матеріал!
Частини безсполучникового складного речення можуть відділятися одна від одної комою, крапкою з комою, двокрапкою, тире.

Кома ставиться в безсполучниковому складному реченні, коли його компоненти створюють єдність складної думки, виражаючи одночасність, послідовність чи спільність дії: «Зелена трава горить-палає зеленим огнем, на її довгих листочках грає й сяє, мов самоцвітне каміння, чиста роса...» (Панас Мирний).

Крапка з комою вживається тоді, коли окремі частини безсполучникового складного речення не мають тісного зв'язку в змісті або в середині частини вже є свої коми: «Колись вона [школа] була мов лялечка, весело сміялась білизною своїх стін, вабила до себе привітним блиском широких вікон; над нею вдень і вночі шуміли могутні, повні сил і снаги осокори; біля них, на світлій сонячній галяві, мов сестра у пишному вбранні, молода, білокора береза...» (Ю.Збанацький); «Усміх пославши в останнім промінні, згинуло радісне літо; дощик уїдливий, дощик осінній сіється, наче крізь сито»  (Г.Чупринка).

Двокрапка  вживається в таких випадках:
1)  якщо друга частина складного речення пояснює, доповнює першу, розкриває її зміст: «А я додам: любити можна поезію в добу ракет, бо дивна річ: людина кожна якоюсь мірою поет» (М. Рильський);
2)  якщо друга частина означає причину, підставу того, про що говориться в першій частині: «Немає в нас ні одного достойного проректи українське слово Т. Шевченка: уся сила і краса нашої мови тільки йому одному одкрилася» (П. Куліш);
3)  якщо в першій частині є дієслова знати, чути, бачити, розуміти, вирішувати, дивуватися, дивитися, які разом з інтонацією попереджають, що в наступному реченні буде викладено якийсь факт: «Глянув у далечінь: на горах було видно Київ, лисніли позолочені бані та хрести на монастирях та церквах» (І. Нечуй-Левипький).

Тире в безсполучниковому складному реченні ставиться:
1)  при зіставленні чи протиставленні змісту частин: «Розум без книги — птах без крил» (прислів'я); «Та сам я шукав не істини модні — Розшукую в хаосі власну особу» (М. Руденко);
2)  при швидкій зміні подій чи несподіваному наслідку: «Заспівала Ніна Матвієнко — зал завмер, очікуючи дива...» (газ.);
3)  якщо в першій частині зазначається час, умова, причина того, про що говориться в другій частині: «Чи є в світі Щось гарніше за великодній світанок! Село не спить, воно ж бо чекало цієї радості і йде назустріч їй до церкви. Не перепинити цієї живої народної ріки до церкви — в святості її живе наш дух: так виростали наші традиції, єдналася нація, благословилася на віки вічні вільна і незалежна Україна» (Я.Гоян).
Виконайте вправу
Запишіть, виправте помилки в постановці розділових знаків, орі­єнтуючись на формальні правила. Укажіть можливі пунктуаційні ва­ріанти.
1. Науково доведено — соняшникова олія за поживністю та засво­юваністю перевищує всі інші рослинні жири (М.Іншин). 2. Продають, хвалять, купують, гудять (Народна творчість). 3. Шелестить пожов­кле листя по діброві — гуляють хмари, сонце спить: ніде не чуть люд­ської мови (Т. Шевченко). 4. Дружба — як дзеркало; розіб'єш, не скла­деш (Народна творчість). 5. То ж дикий терен, при дорозі зростивши листячко лапате, почав під каменем суворим гаряче місце колупа­ти: скрутивши пружно стебла гнучі, він ліз і рив, забувши втому.
Виконайте тестові завдання
1. У безсполучниковому складному реченні Сон ніжний землю обійма за плечі я чую неньки колискову (Г. Радеька) між його частинами вживається.
А Кома.
Б Крапка з комою.
В Двокрапка.
Г Тире.
2. У безсполучниковому складному реченні Придивіться у рідному краї наша мова вкраїнська страждає (Л. Таран-Пономаренко) між його частинами вживається.
А Кома.
Б Крапка з комою.
В Двокрапка.
Г Тире.
3. Правильну схему речення Ми цінуємо барвінок за його «лікарську допомогу» з нього виготовляють ліки від дуже важких хвороб (розділові знаки вилучено) зазначено.
А [ ], [ ]. одночасність
Б [ ]: [висновок].
В [умова] — [ ].
Г [ ]: [причина].
4. Уживається двокрапка між частинами безсполучникового складного речення.
А Надворі вже стемніло десь далеко на небі засяяла перша зірка (М. Коцюбинський).
Б Не посадив жодного дерева за своє життя плати за чисте повітря (Нар. творчість).
В Упаде мороз на яблуневий цвіт тоді залишимося без врожаю (Нар. творчість).
Г Вкотре переконуєшся скільки таємниць приховує в собі мова (І. Вихованець).
5. Установити відповідність між безсполучниковими складними реченнями та схемами-моделями їх (розділові знаки випущено).
1 А Сталось диво тоді камінець засіяв і промінням ясним всіх людей здивував. В. Самійленко
Б Мову зневажили корінь всиха. Л. Гнатюк
В Буде сонце в зеніті квітнуть Буде небо, як цвіт, голубіть. Г. Шепітько
Г Тебе ніколи, рідне слово, Не забував я ти мені Звучало, щире і чудове, В мої ясні і в чорні дні… В. Тарноградський
Д І мріється з маленького дитяти З літами виросте палкий співець. С. Черкасенко
Е Не полишай хоч ти мене ніколи Без тебе, рідне слово, пропаду. О. Завгородній

 1 [умова] — [ ].
2 [ ]: [причина].
3 [ ]: [пояснення].
4 [ ], [ ].
одночасність
5 [ ]; [ ].
одночасність



6. Установити відповідність між безсполучниковими складними реченнями та схемами-моделями їх (розділові знаки випущено).
А Звичайно, все за рік не відновити Пошкоджено чимало поколінь. Є. Ссааві
Б Збирай, як діамант, ті слова Твого народу в них душа жива. С. Черкасенко
В Літає радість щастя світе Дзвенять пташки в садах рясних Сміються знову трави, квіти… Олександр Олесь
Г Минули навіки дні чорних негод
Живе Україна! Олександр Олесь
Д Усе збагнуть нічого не збагнуть
В тобі, велика українська мово. В. Галата
Е Ти у степах, наче воля, складалась В казці, в житті, у легенді і пісні, Скрізь ти, велика, дзвеніла, кохалась… І. Цитович

1 [ ], [ ], [ ].
одночасність2 [ ] — [наслідок].
3 [ ]: [пояснення].
4 [ ] — [ ].
з іставлення
5 [ ]: [причина].
6 [ ]; [ ].
одночасність



1 коментар: