вівторок, 29 січня 2019 р.

6 клас. Українська мова


Тема.  Прикметник: значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ ПРИКМЕТНИКА
1. Рід:
чоловічий  лебединий, добрий;
жіночий  кімнатна, кмітлива;
середній
  дівоче, веселе.
2. Число:
однина — гарний, гарна, гарне;
множина — гарні.
3. Відмінок:
називний — золотий;
родовий — золотого;
давальний — золотому;
знахідний — золотий (золотого);
орудний — золотим;
місцевий — (на) золотому);
        РІД ТА ЧИСЛО ПРИКМЕТНИКА
Зміна прикметника за родами та числами залежить від форм іменника, з яким він узгоджується (веселий хлопчина — весела дівчина — веселе свято — веселі діти).
       СИНТАКСИЧНІ ОЗНАКИ ПРИКМЕТНИКА
У реченні прикметник найчастіше виступає як означення, що є його основною синтаксичною роллю. Наприклад: Над лісом раптом запанувала абсолютна тиша (прикметник абсолютна  означення).

Значно рідше прикметник виступає як іменна частина складенного присудка (Яка важка у вічності хода! (Л. Костенко).
1.      Дослідження-відновлення
  Прочитати текст. З’ясувати, слова яких частин мови в ньому пропущені. Відновити висловлювання, добираючи слова, які б краще передавали ознаки названих у тексті предметів.
Нещодавно ліс мінився … барвами, а сьогодні вже стоїть … . Лише дуби зберегли … вбрання.                                                                                                                                        Ноги глибоко утопають в . листі, яке . ковдрою лягло на . землю. Незабаром настануть … морози. Засяє тоді ліс на … сонці … діамантами. Непомітно сховається під … сніг і терпляче чекатиме … відродження (З журналу).
  2. Із творів художньої літератури виписати 3—5 речень, у яких розповідається про красу осені. Підкреслити в них прикметники. Визначити їх граматичні ознаки та синтаксичну роль.

Немає коментарів:

Дописати коментар